KABÁT

Kabát je česká hard rocková kapela, ktorá bola založená v roku 1983. Za svoje pôsobenie vydala 13 štúdiových albumov. Pôvodne thrash metal skupina, dnes skôr kapela s pesničkami o pive a grilovaní. Skupina vznikla v Teplicích v roku 1983. Zakladajúcimi členmi boli Milan Špalek a Tomáš Krulich . Neskôr sa ku skupine pridali Radek Hurčík a Josef Vojtek. Ako posledný túto zostavu doplnil Ota Váňa. V tejto zostave kapela funguje od roku 1990 do dnes.

Zo začiatku skupina fungovala len v Tepliciach a okolí, ako lokálna rocková kapela. Zlomovým bodom pre ďalší vývoj bol rok 1991, keď vyšiel ich prvý radový štúdiový album s názvom Má jí motorovou a v roku 1992 album z vystúpení s názvom Živě!.

V roku 2002 oslávila skupina Kabát 10 rokov od vydania prvého albumu. K tejto príležitosti vydala výberové dvojalbum Suma Sumárum, ktoré vyšlo v novembri 2001, a už po mesiaci predaja bolo platinové. K dnešnému dňu sa predalo v Česku a na Slovensku 128 000 ks nosičov. V rebríčku predaja hudobných nosičov (vyhlasuje IFPI ČR), bol album po dobu 100 týždňov v prvej desiatke predaja, a väčšinu času to bol najpredávanejší titul v Česku.

Vrcholom osláv výročia bolo koncertné turné Suma Sumárum 2002 (12 koncertov) ktoré navštívilo viac ako 600 000 návštevníkov.

Dňa 7. októbra, 2003 vyrazila skupina Kabát na dlho očakávané „Tour 2003“, ktoré bolo predzvesťou vychádzajúceho albumu Dole v Dole. Po troch veľmi úspešných koncertoch na Slovensku prekročilo turné 12. októbra hranice Česka, kde pokračovalo 14.októbra v Olomouci. V tento deň zároveň vyšiel album Dole v Dole, ktorý sa už po troch dňoch predaja stal trojnásobne platinovým, čo je unikát.

Toto turné sa stalo najúspešnejším turné v novodobých dejinách samostatného Česka. Koncerty, ktoré boli hrané na zimných štadiónoch bolo vo všetkých mestách dopredu beznádejne vypredané. Podobnú návštevnosť v Prahe nedosiahol Robbie Williams, ktorý ako jediný interpret dokázal v roku 2003 tiež dopredu vypredať pražskú T-Mobile Arénu. Dnes je skupina Kabát považovaná odbornou i laickou verejnosťou za najlepšiu skupinu na českom trhu.